skip to navigation »

Je golf opravdu tak zdraví prospěšný, jak nám všichni tvrdí?

24.02.2017

until: 24.02.2017 include in this category: Články | author: Ing. Libor Jirásek | comments: 0

 
 

(Doba čtení: 3 min)

Člověk by měl bez ohledu na věk denně číst (nebo poslouchat pohádky), správně jíst a pít a hýbat se!

Co se týče čtení, tak vám mohu od srdce (a od plic) sdělit, že čtete málo. Tedy, většina z vás. A podotýkám, že Blesk není čtení, ale prohlížení obrázků. Moc se mi v poslední době líbí portál Quora.com, jukněte na něj. A také se mi líbí, co píše pan prof. Bárta, egyptolog a archeolog z UK. Jeho nová kniha Příběh civilizace je fakt šleha. Možná máte ve své knihovně knihy, které jste ještě nečetli anebo četli tak dávno, že stojí za to je znova otevřít. V televizi stále něco opakují, takže, hlavně, čtěte, lidé, čtěte!

Při jídle je úplně nejdůležitější: nespěchat! Sklenice teplé vody s citronem po ránu? Ano. Několik menších dávek jídla v průběhu dne? Ano. Nejíst moc pozdě? Ano. Nejíst sladké, moučné, průmyslově upravené, připálené, smažené, od tchýně, … hm…jak chcete, to už nechám na vás. Já sám jsem ubral na obilovinách, omezuji cukr, piji vodu a na pokyn lékařky i sklenku vína (denně, heč) a je mi lépe. Podstatné asi je, zda věříte, že to co jíte, je správné a pomáhá.

Správně vyspaní a energeticky potencovaní, dobře naladění, po přiměřené práci a udržování ohně v rodinném krbu, je třeba prospět tělu pohybem. Různé filosofie měly různé názory, ale pohyb doporučovaly snad všechny, které znám (asi mimo šachismu: tam je energetický výdaj koncentrován do CNS, ale to je většinou špatně vidět. Možná bychom mohli nějakou termokamerou zjistit, zda se jim nekouří z hlavy …neznáte šachismus? Tak si místo něj dejte třeba televizmus /tj. oblíbený gaučový sport/ či jinou podobu lenismu /tj. vyznávání lenostních aktivit, nezaměňovat s leninismem, prosím!/).

Jenže, kam vyrazit? Kudy z nudy je sqělý portál! Leč, není na něm informace, proč je čerstvý vzduch tak důležitý. V čerstvém vzduchu, zvláště pak v lese, u vodopádů či jinak přírodních ploch, je podíl záporných iontů ve vzduchu řádově větší než ve městě, natož pak v jakémkoliv domě. Bez záporných iontů by dýchání mohlo být toxické.

Záporné ionty podporují zlepšení dýchacích obtíží, jejich elektrometabolický účinek se projeví na celém těle, od mozku až po kůži. Zvyšují mozkovou aktivitu, zlepšují náladu, paměť, nespavost a klesá krevní tlak, což zdaleka není všechno. Provozujete-li na čerstvém vzduchu základní lidský pohyb, kterým je chůze, oživujete vše, co bylo ještě před chvílí mdlé, živou vodou.

Nuže, hýbejme se! Procházka je dobrá. Turistický výšlap? Není pro všechny, ale je také moc dobrý pro ty, kteří jej zvládnou. No a co třeba golf? Nejpřirozenější lidský pohyb je přece chůze. Při golfu se chodí po měkkém, zeleném a kouká se na modré, nejkrásnější modré, které existuje, naše nebe.

Pro rekreaci golf nemusí být fyzicky náročný ani vytvářet svalovou nerovnováhu. Naopak, při troše dobré vůle se případná jednostranná zátěž dá snadno kompenzovat. Aspoň taková je moje zkušenost s cvičením podle dr. Richarda Smíška a jeho metody.

Stále jsem přemýšlel, proč je golf tak oblíbený a v průběhu let (nehraji tak dlouho, začínám teprve 45. sezónu), jsem si vymyslel a často neobhájil, mnoho důvodů. Jenže včera, po všech těch letech, mne napadlo, co to doopravdy může být. Golf se velmi podobá našemu dýchání! Tak pro srovnání: když soustředěně dýcháte, máte čas myslet na něco jiného? Já ne, a věřím, že ani nikdo jiný. A když hraji golf a chci hrát dobře, tak mám v hlavě jen golf a nic jiného! Dokonce, když dýchám, nemyslím na ránu. A ještě lépe: když už hraji, nemyslím na dýchání! Ú-ža-sné! Musel jsem se s vámi podělit. Tak jednoduché a tak důležité.

Takže golf je vlastně o našem přežití? Myslím, že ano. Učí nás trpělivosti a soustředění. Hrajeme na čerstvém vzduchu a naše tělo i duše se radují. Odbouráváme stres v těle i na duši. Hrajeme-li sami nebo se zdvořilými spoluhráči, máme čas na vlastní myšlenky. A to je vlastně meditace. A meditace odleje z našeho osobního kbelíku se stresem vždy dost na to, abychom se cítili lépe a případně měli ve kbelíku prostor na něco důležitějšího.

Je golf opravdu tak zdraví prospěšný, jak nám všichni tvrdí? No…jasně! A pro starší a pokročilé přidávám: stárnutí je proces a lze ho ovládat. A stáří? To je jen číslo.

© GOLFER

 
 

« more news from the category Články

« back to the list of new

 

News

Profilový článek Libora Jiráska v časopise Golf Digest

(05.11.2017 | category: They wrote about us | Ing. Libor Jirásek)

Česká golfová architektura nedávno oslavila úspěch – Panorama Golf Resort se stal Stavbou roku Středočeského kraje. Katalyzovalo to zájem... continue reading

 

Sedín - trefa do černého

(23.10.2017 | category: They wrote about us | Ing. Libor Jirásek)

Trefa do černého? Trochu mi to připomíná filmovou klasiku Kořeny (The Roots), ale nechci zlobit, tak jen pozitivně: ano, Sedínem jsme se... continue reading

 
 

Category: pravidla soutěže | Články | Environment | They wrote about us | News

 

list of all contributions »

NEWS