skip to navigation »

Chcete správně rozumět golfovým hřištím a jejich řízení? S radostí i obavami vám rádi pomůžeme!

09.02.2017

until: 09.02.2017 include in this category: Články | author: Ing. Libor Jirásek | comments: 0

 
 

(Doba čtení: 3 min)

Golfová zařízení jsou v počátku svého budování shlukem rozzářených tváří a radostných očekávání. V této fázi se také žádné stěží překročitelné překážky nepřipouštějí, může to přece dopadnout jen dobře – vždyť investoři mají jen čisté úmysly a dostatek sebevědomí, protože k cíli vede cestička vysypaná růžovým pískem. Alespoň tak to si mnohdy budoucí golfoví investoři představují.

Osud však do cesty přihrává nejrůznější výmoly a neviditelné, popelem zasypané, jamky. Byla by opravdu škoda se nechat připravit o radost z plánování a výstavby a především ze hry. Ostatně, je prokázáno, že radost ze hry mají lidé již tisíce let, ač golfem ji nazýváme teprve od doby, co svou radost náruživě provozovali moderní potomci bájných Piktů (a Jakub II. jim to zakazoval). Jakoby z jejich genů bylo něco i v naší DNA.

Proto, a jenom proto, je dobře rozumět základním požadavkům moderního managementu golfového klubu. Podstatu tvoří rozhodnutí investora o poskytování služeb souvisejících s golfovou hrou. Obvykle pak následuje potřeba nakreslit to nejlepší možné hřiště na daném pozemku, ať už s golfovým architektem nebo se sebevědomím, že to zvládnete sami. Právě realizace vašeho snu je pro GOLFER sladší než vlastní spánek.

Klíčová se však jeví definice cílové skupiny klientů. Ta totiž určí, jaké služby by měly být nabízeny. Druhou otázkou je, jak reálné jsou vaše předpoklady týkající se ekonomie provozu? GOLFER spolu s vámi na tyto otázky odpoví. Z odpovědí si za pomoci realizačního týmu, který je zpravidla pro takový projekt velmi potřebný, odvodíte, jaký typ hřiště by měl vzniknout – klasické 18jamkové nebo 9jamkové, nebo naopak rovnou resort se 36 jamkami? Máte-li malý pozemek, je pro vás spíše vhodné městské hřiště, tzv. executive? Anebo jste-li liberální a nebojíte se nestandardních řešení třeba jen 6jamkové nebo 12jamkové?

Teprve až se identifikujete s typem hřiště a druhem budoucích služeb, dobrý golfový architekt vám pomůže s přípravou a odhadem nákladů právě pro vás. To je velmi důležité, protože teprve s náklady můžete zkusit spočítat, jak by měl fungovat golfový management a jaké chcete výnosy. Také by měl pomoci určit, v jaké skladbě a kdy se mají výnosy zobrazit na kontě, aby rozradostnily vaše investorské líčko. Pro GOLFER není větší odměny než investorská spokojenost.

Co je klíčové pro správnou přípravu investice? Dobře zpracovaná studie proveditelnosti, která vyústí v opravdový obchodní plán a postihne potřebné údaje o cílové skupině, konkurenčních golfových službách v blízkém i vzdálenějším okolí, vše v časovém rozlišení jednotlivých fází od založení klubu přes rozšiřování členské základny k její stabilizaci a bude přípravou na potenciální změny v hospodářské situaci. A to, i kdyby výsledkem spolupráce s GOLFERem bylo doporučení, že investice je v každém ohledu nevhodná – nejde o práci pro práci, ale o společné docílení úspěchu na trhu.

Přes veškeré rozdíly je všem klubům společná snaha o optimální vytížení kapacity hřiště, perfektní technický stav hřiště a jeho bezproblémový herní chod. Klíčoví budou, jako vždy, lidé, neboť nesetkávají se hory s horami, ale lidé s lidmi. A tak obchodní plán bude třeba založit na projekci budoucích situací definovaných potřebami hráčů a tomu uzpůsobit péči poskytovanou lidmi pro lidi. Prostě živáček se rád potkává s ostatními živáčky, a kvůli tomu rád dorazí, i v zimě. Jen je třeba dobře ho motivovat. Není v této republice příliš málo golfistů? Klam! Pro dobré projekty je jich tady víc než dostatek. V GOLFERu víme, jak vhodně přistupovat k provozu. Známe různé alternativní nástroje, když klasické hřiště zrovna nefunguje.

Jsou totiž situace, které stroje vyhodnocují obtížně a (naštěstí!) se bez lidské síly při službách a jejich hodnocení zatím neobejdeme. Jen schopný golfový manažer se schopným týmem je připraven systematicky a s vizí připravit strategie a při pozorování trhu včas rozeznávat možná nebezpečí, ale především příležitosti k posílení své pozice. Asi se tomu, často bez znalosti obsahu, mezi manažery říká ekonomické a finanční řízení.

Manažer bez vize a bez schopnosti prosazovat přijatá opatření, vybrat (vychovat a vést) klíčové spolupracovníky a nastavit systém, který umožní účinnou kontrolu, ale především hodnocení vlastní ekonomické situace, bude dříve či později investorem vyměněn. V takovém okamžiku jsou vám v GOLFERu vždy nablízku, ať už fyzicky nebo jako přítel na telefonu.

Předpoklady pro řídící práci jsou zejména: komunikabilita, znalost jazyků, schopnost řídit tým, orientovat se ve způsobu sběru dat, nastavení správné velikosti síta pro filtr přijímaných informací a jejich správné vyhodnocování. Vedle pracovních fundamentů – leadership, odbornosti a důslednosti – by měl manažer oplývat také ochotou k osobnostnímu růstu a dostatečnou sebereflexí. A u svých spolupracovníků vyžadovat pokoru, úctu a disciplínu.

Zní Vám i nadále věta: „Vlastním úspěšně provozované golfové zařízení“ jako těžce dosažitelná vize? Kontaktujte nás na +420353331234 nebo napište na info@golfer.eu, zajistěte si zcela nezávaznou vstupní konzultaci. Pojďme společně naplnit sen o vašem úspěšném golfovém resortu budoucnosti!

© GOLFER

 
 

« more news from the category Články

« back to the list of new

 

News

Profilový článek Libora Jiráska v časopise Golf Digest

(05.11.2017 | category: They wrote about us | Ing. Libor Jirásek)

Česká golfová architektura nedávno oslavila úspěch – Panorama Golf Resort se stal Stavbou roku Středočeského kraje. Katalyzovalo to zájem... continue reading

 

Sedín - trefa do černého

(23.10.2017 | category: They wrote about us | Ing. Libor Jirásek)

Trefa do černého? Trochu mi to připomíná filmovou klasiku Kořeny (The Roots), ale nechci zlobit, tak jen pozitivně: ano, Sedínem jsme se... continue reading

 
 

Category: pravidla soutěže | Články | Environment | They wrote about us | News

 

list of all contributions »

NEWS