перейти к навигации »

Golf Digest C&S o Panoramě

06.12.2016

до: 06.12.2016 входит в категорию: They wrote about us | автор: Michael Terech MA (Hons) in Land | комментарии: 0

 

V Golf Digestu C&S napsali o našem nejnovějším dítěti článek. Krásný. A tak se moc rádi podělíme:

TAJEMSTVÍ (ZATÍM) SKRYTÉ MLHOU/PANORAMA GOLF RESORT

Rok otevření: 2016
Architekti: GOLFER – Libor Jirásek / Michael Terech

Nepatříte-li zrovna k těm několika málo vyvoleným, kteří měli to štěstí a všech 27 jamek nedaleko Kácova si již mohli zahrát, čeká vás toto velké překvapení až příští rok. Věřte nám, bude to stát za to. Golfový areál Panorama, který je dodnes zahalen informační mlhou, vyrost na březích Sázavy, přilehlých kopcovitých loukách a lesích. Odtud jsou i názvy jednotlivých devítek. Resort byl poněkud nenápadně otevřen v srpnu a pouze pro členy a nejbližší přátele. Ti měli vše možnost otestovat a pomoci hřiště správně naladit. Pravým zátěžovým testem tak projde až v dubnu 2017, kdy na hřiště vyrazí první návštěvníci. Na jeho hodnocení je ještě času dost a s největší pravděpodobností ho ocení hlavně hráči, kteří nečekají jen snadnou procházku krajinou, ale chtějí opravdu hrát náročný golf a milují výzvy. Na Panoramu jsme nevyrazili sami, vzali jsme s sebou našeho hrajícího redaktora a jednoho z nejlepších českých hráčů Filipa Mrůzka. Přinášíme vám tak hned dva pohledy. Nejen klasický redakční, ale i pohled hrajícího profesionála. A první dojmy nebo názory se mohou občas v lecčems lišit.

Zajet si na nové hřiště je vždy velký zážitek – pro každého. Pokusit se přijít na kloub tomu tajemství, které pro vás architekt připravil. Najít správnou cestu k jamce a zase jednou hrát do neznáma. Přemýšlet čím, jak a kam hrát. To je výzva, jaké nemůže odolat nikdo. Navíc na hřiště, o kterém se hodně mluví, a můžete být jedním z prvních, kdo se s jamkami popere.

DEVÍTKA MEADOWS (LUČNÍ)

Hodně otevřené hřiště, kde se můžete driverem opravdu rozmáchnout a velkou roli zde bude hrát vítr. Během jednoho dne tak okusíte, jaké to je hrát s větrem v zádech, bočním větru nebo proti němu. Velké greeny – důležité bude správně umísťovat míčky k vlajce, jinak si hodně zaputtujete. Krásný design, který v sobě skrývá kombinace lehčích a těžších jamek, výhledy do krajiny a skrytá tajemství. Kouzelný je závěrečný par 4. Stačí vám železo, wedge a můžete jít do klubovny s birdie.

KLADY Více odpouští než druhé dvě devítky. Hřiště ale musíte dobře znát. Napoprvé bude pro každého velmi strategicky náročné. Musíte vědět, kam a jak hrát. Při útočné hře vám mohou míčky utíkat mimo fairway, do bunkerů nebo do vody. Agresivní strategie se vám zde nemusí vyplatit, ale při opatrné a dobře promyšlené hře vás hřiště dokáže odměnit. Možná i na jamkách, kde byste to sami nečekali.

ZÁPORY Vlastně jsem zde žádné nenašel. Jedinou výjimkou je umístění černých odpališť jamky č. 5 v blízkosti třetího greenu. Problémem by mohl být nejen drive naslepo – přeci jenom tenhle par čtyři měří z černých 432 metrů –, ale také bezpečí hráčů na odpališti. Místa je tu dost a přemístit jedno odpaliště by v budoucnu neměl být velký problém.

NEJHEZČÍ JAMKA Čtyřka s parem 3 přes chráněný jalovec. Již jen pohled z odpaliště vás dostane, ale pozor, je to opravdová výzva jak dostat míček na green a jak ho tam udržet. Pokud se vám to podaří, jdete si minimálně pro par.

 

DEVÍTKA RIVER (ŘÍČNÍ)

Někomu může lehce připomínat Cihelny. Množstvím vody a svým více rovinatým charakterem. Je ze všech tří devítek nejkratší a patrně nejlehčí. Metry zde ale nahrazuje technická náročnost a množství vody, mezi kterou se budete proplétat. Pokud si hru dobře promyslíte, máte šanci zapsat velmi příjemné skóre, nahrát si nějakou tu ránu, než vyrazíte na další devítku. River je obtížnější při hře z odpaliště. Na driver na mnoha jamkách zapomeňte a vezměte do ruky raději delší železo. Zde jde o přesnost a finální příhru na menší greeny.

KLADY Skvěle vymyšlený design, kdy si budete každou jamku pamatovat. Minimální převýšení, které ale nahrazuje potřeba každou ránu dobře promyslet. Podobně jako na devítce Meadows je potřeba některé jamky velmi dobře znát a vědět, kam míček umístit. Když ale na tajemství jamek přijdete, objevíte jeho pravou hravost a dokážete zdejší záludnosti obejít. Vhodné pro méně zdatné golfisty.

ZÁPORY Opravdu hodně vody. Na druhých dvou devítkách vám míčky zachytí rough. Když vám uletí drive na Riveru, chytí ho voda a hned připíšete nějakou tu ránu navíc. To je ale právě kouzlo říční devítky, přestat se bát vody a naučit se s ní hrát. A žluté kolíky před pátým greenem. Zde by bylo vhodnější dát červené a nenutit hráče ke složité 50 metrové ráně přes vodu na green. Celkově by to urychlilo hru.

NEJHEZČÍ JAMKA Sedmička, par 4 s možností hrát první ranou na green přes místní Grand Canyon. Obrovská výzva pro každého ranaře.

 

DEVÍTKA FOREST (LESNÍ)

Perla celého areálu. Jestli budete přemýšlet, která z českých devítek je nejkrásnější, nemůže mezi nimi chybět právě Forest. Jedinečný design, kterému nelze nic vytknout a bude velmi těžké ho překonat. Nádherné výhledy, ideálně umístěné jamky do přírody a nároky na hráče, které jinde nenajdete. Lesní devítka je pro opravdové fajnšmekry, kteří se chtějí s každou ranou pomazlit. Chtějí dosáhnout herního maxima a sami sobě dokázat, že golf není jen jak poslat míček z týčka ke greenu.

KLADY Hřiště navržené bez jediné chyby. Vaše nadšení bude každou jamkou gradovat a budete litovat, že nepokračuje dalšími devíti jamkami. I když budete mít pocit, že po šesté „signature hole“ už nemůže přijít nic hezčího, přijde a vše vyvrcholí nádherným parem pět ke klubovně. Budete mít pocit, že si ji potřebujete zopakovat.

ZÁPORY Extrémní obtížnost. Je ovšem otázka, zda to lze považovat za zápor, ale pokud se rozhodnete pro Forest, musíte vědět, že vás hra poslouchá. Zahrát zde výsledek pod par bude velká výzva i pro ty nejlepší. Dovolím si tipovat, že zde nepadne lepší výsledek, než čtyři rány pod par. Forest netrestá povedené rány, ale hodně kouše při těch nepřesných.

NEJHEZČÍ JAMKA To je problém, na Forestu se mi v podstatě líbily jamky všechny. Nicméně zvolím jamky tři, zdejší Amen Corner. Kombinaci pět až sedm a jako bonus pak ještě pětiparovou osmičku. Právě zde se bude rozhodovat o výsledku a jak dokážete udržet koncentraci. Získat, udržet nebo vše ztratit. Tady není místo ani pro průměrné rány.

 

PŘEKVAPENÍ PŘI KAŽDÉ NÁVŠTĚVĚ

Můj první dojem? Jeden z nejlepších resortů, jaké jsem kdy viděl. Báječných 27 jamek, skvělé zázemí pro trénink a netradiční klubovna. Každý si tady může vybrat svou kombinaci. Pro začátečníky devítku River, pro pokročilé Meadows a pro opravdové fajnšmekry, co se ničeho nebojí Forest. Nicméně, zahrát tři zdejší devítky najednou je trochu moc i pro trénované hráče. Nezkoušejte to a raději si zajeďte na Panoramu dvakrát. Napoprvé si dejte kombinaci Meadows a River. Napodruhé pak River a Forest. To nejlepší vás bude čekat na závěr stejně, jako poznat, jaké to je skórovat a pak tvrdě bojovat o výsledek.

Očekávejte bez nadsázky nejlepší areál u nás a nechte se překvapit. Každý si zde najde to, na co nikdy nezapomene, koneckonců překvapení očekávejte při každé další návštěvě stejně jako pocit, jako byste ani nebyly v Čechách. Tahle hřiště se jen tak neobehraje a vždy pro vás budou výzvou. Nic pro lenochy. Přemýšlet a koncentrovat se budete muset při každé ráně. A to není žádná legrace ani pro ty nejlepší. Přijít na všechna zdejší tajemství a nástrahy bude každému chvilku trvat a jen jedna hra vám stačit nebude.

Zdroj: DRAHOŇOVSKÝ, Robin a Filip MRŮZEK. TAJEMSTVÍ (ZATÍM) SKRYTÉ MLHOU: PANORAMA GOLF RESORT. Golf Digest C&S. 2016, (11), 74-78.

 
 

Нажмите для увеличения фотографии.

 

« другие новости по теме They wrote about us

« вернуться к списку новостей

 

Hовости

Profilový článek Libora Jiráska v časopise Golf Digest

(05.11.2017 | Категория: They wrote about us | Ing. Libor Jirásek)

Česká golfová architektura nedávno oslavila úspěch – Panorama Golf Resort se stal Stavbou roku Středočeského kraje. Katalyzovalo to zájem... продолжить чтение

 

Sedín - trefa do černého

(23.10.2017 | Категория: They wrote about us | Ing. Libor Jirásek)

Trefa do černého? Trochu mi to připomíná filmovou klasiku Kořeny (The Roots), ale nechci zlobit, tak jen pozitivně: ano, Sedínem jsme se... продолжить чтение

 
 

Категория: pravidla soutěže | Články | Environment | They wrote about us | новости

 

отобразить все статьи »

Hовости