Golf ukončil grilování ptáků
05.04.2017
do: 05.04.2017 zaszeregowane w kategorii: Environment | autor: RNDr. Jiří Bytel | komentarze: 0
(Doba čtení: 1 min)
Projektování golfového hřiště je pro golfového architekta příležitost, jak nejen zvýšit estetický vzhled krajiny a odstranit negativní krajinné dominanty, ale i přispět k ochraně „divokých“ obyvatel území.
Podle terénního mapování v České republice, v důsledku zasažení elektrickým proudem z nadzemního elektrického vedení, zahyne několik tisíc ptáků ročně. Jedná se především o ptáky větších velikostí (sovy, dravci, čápi), kteří mají větší rozpětí křídel a mohou tak snadno propojit dva elektrické vodiče nebo vodič a elektrický sloup. Přestože se provozovatelé elektrických vedení snaží ptáky ochránit (např. doplňováním stožárů o ptačí „bidýlka“, instalací plastových konstrukcí zabraňující ptákům sedat na stožáry), jediným stoprocentním způsobem ochrany je odstranění elektrických stožárů z krajiny a přesun kabelů „do země“.
Ve svých projektech GOLFER myslí i na ptáky – o tom se můžete na vlastní oči přesvědčit např. na golfovém hřišti v Kácově, kde vzdušné vedení o délce 2,2 km „zmizelo“ pod zem. Díky výsadbám stromů v golfovém areálu navíc získali ptáci velký počet bezpečných míst k sezení a vyhlížení kořisti, která nahradila nebezpečné „sloupy smrti“.
Odstranění nebezpečného elektrického vedení na golfovém hřišti v Kácově je o to důležitější, že bylo provedeno v prioritní zóně z hlediska tzv. ekologizace venkovního elektrického vedení.
Úvodní obrázek - poloha golfového hřiště v Kácově ve vztahu k prioritním oblastem ekologizace elektrického vedení; zdroj:https://fvhe.vfu.cz/informace-o-fakulte/sekce-ustavy/ubchvzz/materialy/ornitologie.2014.5.ochrana.pdf
Orel mořský usmrcený elektrickým proudem; zdroj: http://www.casopis.ochranaprirody.cz/pece-o-prirodu-a-krajinu/ochrana-ptaku-na-linkach-vysokeho-napeti/
© GOLFER
Kliknij wybrane zdjęcie, aby powiększyć.
« dalsze aktualności z kategorii: Environment