перейти к навигации »

Nekonečná bitva na konci zimy

24.03.2017

до: 24.03.2017 входит в категорию: They wrote about us | автор: Petra Jirásková | комментарии: 0

 

Přečtěte si článek pana Čeňka Lorence z březnového vydání Hrajeme Golf. Reaguje na problematiku vnímání golfového spotru v Čechách. Pokud byste si chtěli slova citovaného Libora Jiráska osvěžit, najdete je níže:

Uveřejněno dne 14.2.2017:

Je nutné plivat na celý golfový svět nebo je třeba odsoudit korupci?

Paní redaktorka článku "V Česku se nalily stamiliony do golfu, často jde o prodělečný byznys" na idnes není originální, obdobné články vyšly několikrát. Přesto, že novinář má ctít zásadu vyvážené informace (není-li bulvární, ale to bych asi raději neodpovídal vůbec), žádný článek o rysech golfu, které je možné vyzdvihnout v souvislosti s obnovou fyzických a duševních sil člověka, jsem, v reakcích na tyto články, nečetl. Positive News asi nejsou tak dobře placené. A není tomu tak ani dnes, kdy se idnes opět pustilo do udržování pochybného image jinak nevinné lidské radosti s populistickým názvem článku a neméně plochým závěrem o vracení dotací. V redakci nejspíš někdo ví, že prostředek článku lidé moc nečtou. Čest vzdávám za objektivní informace a příjemné video.

Oblékání golfového kabátku krajině, která vždy podléhá společensko-ekonomickým podmínkám platným v době vzniku, je pro mne naprostým výrazem odvahy, že aktéři nejsou mrtvé ryby, neboť jen ty plavou s proudem. Nač se stavěly chrámy, které dnes chráníme? Nač máme paláce s vysokými stropy a neúnosnými náklady na provoz? Ach tak, památka. Hm. A kolik to zaměstnává lidí? Jak se využívají prostory, které obvykle neměly jiný důvod než reprezentaci?

A golfová hřiště jsou často prodělečná? Který atletický stadion si vystačí bez dotace? Možná by to podle mne chtělo spíše oslavovat ochotu investorů, plachých, až bájných bytostí, že se vůbec do golfové investice dají. Jenže, hlavně nejde jen o byznys. Kdyby, v případě golfu, šlo jen o byznys, tak by hřiště, klubovny a především hráči užívali této rozptýlené krajinné rekreace jinak a jistě méně radostně. Tak tomu ovšem není! Sponzoři hokejových týmů jsou vážení lidé. V pořádku. A koho, že to podporují? Děti, co chtějí hrát hokej? Pokud věříte na čápa, tak to nejspíše následujícími řádky nezměním. Jsem však tvrdohlavý a zkusím svou část pohádky (tu o Karkulce…J).

Golfové hřiště není prázdný stadion ani duchy obývaná úctyhodná památka a aktivně pomáhá dobrému v lidech. Mám na to takovou spoustu důkazů, že by to vydalo na román nebo podobný literární útvar. Korupci odmítám a krásné věci, hmotné i imateriální, mám rád. Co rád nemám? Nespravedlnost. A právě dnes mne neurčité poukazování na nepravosti v souvislosti s golfem jako celkem přestalo bavit. Positive News se asi nenosí, ale tady je aspoň několik, snadno prokazatelných, důvodů, proč by se o golfu bez korupce mělo psát vstřícněji:

Golf je, zpravidla, nejrozsáhlejší rekreační zařízení v obci a okolí; hraje důležitou roli ve tvorbě potřebné sociální atmosféry a přivádí do obce žádané obchodní kontakty a odborníky různých profesí. Hřiště je tichým sousedem, postaveným pro využívání lidmi všech věkových kategorií a vyrobí za rok z oxidu uhličitého fotosyntézou kyslík pro obec se 100 tisíci obyvatel a tím i tvoří vhodné mikroklima - část o velikosti fotbalového trávníků má klimatizační potenci srovnatelnou s výkonem 70-tunové klimatizace. Navíc platí daně do obecní a státní pokladny.

Golfové hřiště průměrně nově zaměstná přímo až 20 pracovníků, nepřímo 100 a více. Sezónně umožňuje vhodnou práci pro studenty středních i vyšších škol; suroviny a služby nakupuje lokálně - beze zbytku platí zákon regionálního rozvoje. Navíc vyžaduje jen podprůměrnou obecní součinnost - policie, hasiči, telekomunikace, oprava cest, údržba okolí, odpadní vody, to všechno je poměrně dražší v urbanizovaném prostoru.

Golf zvyšuje známost obce a regionu, dává jí jistou vznešenost bez potřeby dodatečných výdajů z obecní pokladny. Není v rozporu se zájmy ochrany přírody. V městech a příměstských částech jej lze přirovnat k esteticky nejhodnotnějším plícím města, umožňujícím soužití flory a fauny, které z této oblasti dávno zmizely. Správně vedený areál snižuje ekologickou zátěž měst a obcí. Travní porosty a ostatní vzrostlá vegetace zabraňují půdní erozi. Pracují jako filtr různých nečistot a mohou spotřebovávat vodu z výstupu čistírny odpadních vod a vracet ji hodnotně do ekosystému. Bonus: hřiště zadržuje srážky, ochraňuje před povodněmi a navrací vodu ke krátkému koloběhu.

Golfová hřiště zmenšují sociální rizika při vývoji mladé generace nabídkou sportu a výdělku za nenáročnou práci, např. nosiče golfových holí. Stále častěji se golfový areál stává hlavním důvodem pro nákup nemovitosti v obci. Druhotně roste obrat v této oblasti s přímým dopadem na obecní daně a může být určujícím faktorem při rozhodování podnikatelských subjektů o umístění provozovny či sídla společnosti. Berte jako prémii, že každé hřiště je jedinečným spojením rekreačního zařízení a zakonzervovaného pozemku pro případný rozvoj obce bez dalších nákladů.

Golfové hřiště nabízí obci platformu pro setkání s představiteli jiných sociálních skupin, většinou funguje jako opravdový Toleranzhaus (Josefa II). Je i nárazníkovou zónou v urbanismu měst mezi dvěma protikladnými aktivitami (letiště x sídliště, továrna x obytná čtvrť, ...) a zvyšuje ceny nemovitostí a tím příjem do obecní pokladny bez vynaložených nákladů (lepší daňová výtěžnost).

Golf poskytuje služby ve sféře, která nabyla v minulých letech na zásadním významu - vyšší potřeba vysoce kvalitního využití volného času z důvodu snižování průměrné týdenní pracovní doby a zvyšování zátěže ze zaměstnání (vím, o čem mluvím): jeden z nejzdravějších sportů pro člověka od tří do sta a více let - pohybujete se na čerstvém vzduchu, hledíte převážně na zelené plochy a nejpřirozenější lidský pohyb, chůzi, konáte na měkkém podkladu. Při dodržení několika základních pravidel se cítíte volně a prospíváte duši i tělu (golf a kalokagathia?).

V České republice je asi 150 golfových zařízení. Na jejich provoz (jsem golfový architekt, ale i ekonom a jediný český /soudní/ znalec v tomto oboru) však žádné dotace nejsou. A to je přece to hlavní: investice jsou důležitější než získané daně a správně udržovaná terapeutická (rekreační) krajina s golfovým kabátkem na 2 % plochy je mi milejší než 98 % lánů dotovaného velkoplošného pseudorolnictví.

Článek v idnes je zdánlivě vyvážený. A dobrý čtenář si o tom jistě udělá svůj obrázek, i přes ten pall-mall, který je na řádkách snesen. Takže…proč ten ajfr? Prostě mi došla trpělivost. Registrovaných golfistů je 50 tisíc. Neregistrovaných nejspíše stejně tolik. A kdo věří, že všichni tito lidé jsou hodni opovržení, s tím debatu nepovedu, protože je to nekorektní diskriminátor. A před blbem varoval i pan Werich. O lepší image golfu by se asi měli starat jiní, ale beru jako součást své odpovědnosti za svůj život, že se nesmířím s nespravedlností. Golf mi hodně dal i dost vzal, přesto bych chtěl něco dát golfu, i když nevím, co tím riskuji, protože netuším, co dostanu na oplátku…J.

© GOLFER

 
 

Нажмите для увеличения фотографии.

 

Скачать

(1.38 MB, pdf)

 
 

« другие новости по теме They wrote about us

« вернуться к списку новостей

 

Hовости

Profilový článek Libora Jiráska v časopise Golf Digest

(05.11.2017 | Категория: They wrote about us | Ing. Libor Jirásek)

Česká golfová architektura nedávno oslavila úspěch – Panorama Golf Resort se stal Stavbou roku Středočeského kraje. Katalyzovalo to zájem... продолжить чтение

 

Sedín - trefa do černého

(23.10.2017 | Категория: They wrote about us | Ing. Libor Jirásek)

Trefa do černého? Trochu mi to připomíná filmovou klasiku Kořeny (The Roots), ale nechci zlobit, tak jen pozitivně: ano, Sedínem jsme se... продолжить чтение

 
 

Категория: pravidla soutěže | Články | Environment | They wrote about us | новости

 

отобразить все статьи »

Hовости