перейти к навигации »

Lékař léčí, golf uzdravuje

14.04.2017

до: 14.04.2017 входит в категорию: Články | автор: Ing. Libor Jirásek | комментарии: 0

 

(Doba čtení: 2 min.)

Dnešní společnost rychle stárne, je zcela závislá na průmyslové výrobě a modernizující technologie nás zahlcují – než si rozmyslíme, zda to či ono potřebujeme, už se nabízí 6. generace téhož.

Výsledkem jasné neblahého rozvoje lidské společnosti jsou nemoci závislé na  nedobrém stavu životního prostředí, zvyšuje se podíl chronicky nemocných a zvyšují se počty nemocných senilitou. Navíc nás masmédia krmí informacemi o tom, že pro výše uvedené stavy jsou možnosti léčení omezené. Zvláštní pak je, jak rychle se naše pozornost obrátí zpět k přírodě.

Slovan všude bratra má a golfista dva. Každý druhý můj golfový sourozenec má některý z výše uvedených neduhů. Studie ze slavných univerzit či výzkumných pracovišť potvrzují, že pohyb na čerstvém vzduchu, a zvláště v přítomnosti vzrostlých stromů, má díky přírodním prvkům dobrý vliv na zdraví.

Takovým elementem je přírodní půda, zklidňující rozhledy po širším okolí, aniony ve vzduchu a především fytoncidy, fyziologicky velmi účinné látky vznikající například u jalovce, břízy a borovice. Předpokládá se, že látky fytoncidům podobné budou nalezeny i u dalších druhů stromů.

Převažující benefity pro všechny bez ohledu na věk jsou nepochybné – snižuje se hladina stresu  a hladina krevního cukru, klesá krevní tlak, zvyšuje se práh bolesti a zlepšuje se soustředění u lidí (a hlavně u dětí) se syndromem ADHD (hyperaktivních). Důsledkem toho všeho je měřitelné zlepšení hodnot odezvy imunitního systému – bez polykání prášků a problematické léčby.

Nejvíce mne zaujalo to, že postačí 20 minutová chůze či běh a tělo již začalo s procesem, který může dopadnout jen dobře. Ve vyspělých kulturách dálného východu takovou krátkou až několikadenní procházku nazývají Lesní koupel, v Japonsku Shinrinyoku. A pro posílení účinku jsou porosty s keři a stromy pečlivě vybírány a tak byly v minulosti i zakládány, jako léčebný les (healing forest, therapy forest).

Tradice je vskutku dlouhá – již kolem roku 6. století před n. l. založil Kýros II (persky Kúrúš, anglicky Cyrus the Great) pro relaxaci. Nepochybně byly obdobné relaxační stavby již dávno před touto perskou nádherou, ale my, Evropané, bychom se mohli upamatovat na Paracelsa, německo-švýcarského lékaře, který řekl: „Umění léčit pochází z přírody, nikoliv od lékaře.“

V moderním světě nám může posloužit příklad ze Singapuru, který je městem v zahradě. Vědomé rozšiřování zelených ploch má zabránit tomu, aby betonová džungle nezničila lidského ducha. Na druhém konci světe, v Británii, na Univerzitě v Exeteru, prokázala studie, že kontakt se vzrostlou zelení, v tomto případě i bylinným patrem, významně snižuje riziko duševních chorob.

V roce 2015 na vzorku 31 000 (!) obyvatel Toronta výzkumníci prokázali, že v domových blocích s více zelení jsou lidé zdravější a promptně to převedli na peníze: byli tak zdraví, jako lidé, jejichž příjem je nejméně o 20 000 dolarů vyšší. V Koreji existují tři léčebné lesy a 34 jich chtějí postavit (viděl jsem výsadbu vzrostlých stromů nedalekou Soulu, krajinná tvorba s dechberoucím výsledkem).

A nejpřekvapivější? Studium Richarda Mitchella na Glasgowské univerzitě prokázalo, že lidé, kteří bydlí v blízkosti zeleně, žijí déle a lépe, ač zeleň pro své aktivity nijak nevyužívají! Bohužel však také prokázali, že k uklidnění postačí i pěkná fotografie, na kterou zadíváte. Stejně to platí i pro virtuální realitu ve 3-D brýlích. Tak aspoň zvažte, jakou si dáte tapetu na vaší plochu.

Prosím vás tedy: hrajte golf! Neztraťte kontakt s přírodou. Tam jsme vyrostli a proto se nám při pobytu v přírodě tak dobře daří. Pro pobyt v léčebném lese je sice doporučená délka pobytu tři dny a dvě noci, přirozeně bez kontaktu s elektronickým smogem, ale počítá se i dvacet minut v zeleni.

Pokud budete chodit po měkkém a zeleném hodinu, zlepší se vám nálada, odstartujete pozitivní fyziologické změny. (Japonský vědec Yoshifumi Miyazaki z Univerzity Chiba prokázal, po několikahodinové procházce v zeleni klesne hladina stressového hormonu cortisolu o 16 %, od 2 % klesne krevní tlak a o 4 % klesne průměrný tep.) Přátelé, choďte se koupat do golfové zeleně a konejte nepřirozenější lidský pohyb - chůzi.

© Golfer.eu

Zdroje: [1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2793341/, [2] http://forest-therapy.net/healthbenefits.html

 

 

 
 

Нажмите для увеличения фотографии.

 

« другие новости по теме Články

« вернуться к списку новостей

 

Hовости

Profilový článek Libora Jiráska v časopise Golf Digest

(05.11.2017 | Категория: They wrote about us | Ing. Libor Jirásek)

Česká golfová architektura nedávno oslavila úspěch – Panorama Golf Resort se stal Stavbou roku Středočeského kraje. Katalyzovalo to zájem... продолжить чтение

 

Sedín - trefa do černého

(23.10.2017 | Категория: They wrote about us | Ing. Libor Jirásek)

Trefa do černého? Trochu mi to připomíná filmovou klasiku Kořeny (The Roots), ale nechci zlobit, tak jen pozitivně: ano, Sedínem jsme se... продолжить чтение

 
 

Категория: pravidla soutěže | Články | Environment | They wrote about us | новости

 

отобразить все статьи »

Hовости